Büyük Zam Yolda Ama Randevu Bulmak İmkansız! Büyükelçilik uyardı: ‘7 ayı bulabilir’

Havaların ısınmasıyla birçok vatandaş tatil rotasını oluşturmaya başladı. Kimisi yaz tatili için Türkiye’yi tercih ederken kimi de Türkiye’deki tatilin daha pahalıya patlamasından dolayı yurt dışı seyahatlerini tercih etti. Ancak hem yaz hem kış turizminde yurt içi ve yurt dışındaki turistik yerler tatilcilere çeşitli olanaklar sunmayı başarıyor.

Yurt dışı seyahatleri için vize işlemlerini halletmeye çalışan vatandaşlar randevu bulmakta oldukça güçlük çekiyor.

11 HAZİRAN’DA ZAMLANACAK

Vize ücretleri 11 Haziran’da zamlanacak. İşlemler için randevu bulmanın imkansız olduğu dönemde vize ücretlerinin 90 Euro’ya yükselecek olması oldukça eleştirildi.

Almanya ile Avrupa Birliği ülkeleri 11 Haziran’da Türklere vize ücretine zam yapıyor. Vize ücreti 90 Euro olacak ama randevu bulmak mümkün değil. Alman Büyükelçiliği, “Vize randevusu 7 ayı bulabilir. Buna göre hesap edin. Listeye önceden adını yazdırmayan randevu da alamaz“ açıklaması yaptı.

Türklerin Avrupa ülkelerine vize çilesi bitmek bilmiyor. İş insanları artık iş görüşmeleri için Avrupa’ya gidemiyor, öğrenciler büyük sıkıntı yaşıyor.

Yurt dışında en çok Türk ya da Türk kökenlinin yaşadığı ülke olan Almanya’ya vize ücreti Türk vatandaşları için 90 Euro oldu. 11 yaşına kadar olanlar için vize ücretsiz. Ancak Alman vizesine başvuru randevusu almak neredeyse imkansız.

“BEKLEME SÜRESİ 7 AYI BULABİLİR”

Almanya’nın Türkiye’deki temsilciliklerinden yapılan açıklamada, “Bekleme süresi 7 ayı bulabilir“ uyarısı yapılıyor. Vize randevusu alabilenler görüşmeye çağrılıyor ancak bir bekleme süreci de ondan sonra başlıyor.

Sözcü’de yer alan habere göre tüm AB ülkeleri için geçerli olacak vizeye zammın 11 Haziran 2024‘te başlayacağının belirtildiği açıklamada, “Türkiye’deki temsilciliklerimizde uzun randevu bekleme süreleri ve vize başvurularının uzun inceleme süreleri dikkate alınmalıdır. Bu süre bir ayla yedi (7 ay) ay arasında değişebilmektedir. Lütfen seyahat planınızı buna göre yapınız“ deniliyor.

Açıklamada, önemli bir uyarıda da bulunuldu:

“Vize başvurusu için öncelikle başkonsolosluklar ya da elçiliğin bekleme listesine kayıt yaptırmanız çok önemli. Vize randevuları bu başvurulardaki kronolojik (tarihi) sıraya göre değerlendirmeye alınacaktır. Eğer bu listeye yazılmakta gecikirseniz, vize randevu talebiniz dikkate alınmayabilir ya da planladığınız geziden sonraki bir tarihe randevu verilebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir